Uwaga na letnie kąpieliska – zwłaszcza w upały!

Ciepłe, wilgotne otoczenie, w pobliżu zbiorników wodnych – taki klimat najbardziej sprzyja obecności chorobotwórczych krętków żółtaczki zakaźnej wywoływanej przez krętki Leptospira.

Cienkie komórki bakterii z rodzaju Leptospira dzielą się na serotypy: interrogans oraz biflexa. Pierwszy z nich jest chorobotwórczy dla człowieka, natomiast drugi występuje w środowisku i nie stanowi zagrożenia. Źródłem krętków są zwierzęta, nie tylko dzikie, ale również domowe, jak: psy, koty i gryzonie, czy bydło, świnie oraz konie. Niechorobotwórcze Leptospira biflexa bytują w wodzie i nie są groźne dla ludzi, ale jeżeli woda jest skażona L. interrogans – wywołują leptospirozę.

Zakażenie następuje na skutek kontaktu z skóry bądź błon śluzowych z wodą skażonądiver-1081987_960_720 moczem, w którym znajdują się krętki. Nie dochodzi do niego na skutek bezpośredniej styczności z chorym  zwierzęciem, ani tym bardziej choroba nie przenosi się pomiędzy ludźmi. Choroba rozwija się przez okres od 2 do 4 tygodni, choć w miejscu wniknięcia drobnoustrojów nie zauważa się nic niepokojącego. Objawia się wielopostaciowo – zajmuje ośrodkowy układ nerwowy, nerki i wątrobę, w której krętki namnażają się.  W pierwszym okresie leptospirozy występuje wysiew komórek bakterii do krwi – chory ma wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, nudności, dreszcze, wysypkę na skórze i błonach śluzowych, przekrwione spojówki. Po tym czasie choroba wchodzi w drugą fazę i obserwuje się pojawienie się odpowiedzi immunologicznej. Organizm broni się wytwarzając specyficzne przeciwciała, które zwalczają krętki we krwi, natomiast nie jest w stanie wyeliminować ich z nerek, tkanki tworzącej gałkę oczną czy tkanki mózgowej. Widocznym objawem jest żółtaczka, często pojawiająca się na skutek powikłań, do których właśnie drugi etap choroby prowadzi (zespół Weila). Następuje uszkodzenie wątroby i nerek.

Diagnostyka leptospirozy opiera się na wielu badaniach. Są to: badanie ogólne moczu, badanie biochemiczne krwi, sporządzenie preparatu bezpośredniego w celu uwidocznienia krętków. Stosuje się testy serologiczne: odczyn MAT, test ELISA, odczyny hemaglutynacji biernej, Western Blot, czy metody biologii molekularnej – zwłaszcza PCR. Podstawą do rozpoznania jest także wywiad: czy chory przebywał w obecności chorych zwierząt oraz czy zażywał kąpieli w jeziorze lub rzece. Zwiększoną liczbę zachorowań na leptospirozę obserwuje się właśnie po okresie upałów (czyli również w naszym umiarkowanym klimacie), a także miejsca po powodziach – właśnie w takich warunkach najszybciej namnażają się krętki Leptospira.

boy-470939_960_720
Lepiej zapobiegać niż leczyć: szczepić domowe zwierzęta, przy pracy z chorymi chronić się i przede wszystkim unikać kontaktu ze skażoną wodą – tyczy się to zarówno skóry zdrowej, jak i skaleczeń, ran. Na szczęście w krajach rozwiniętych można mieć pewność, że hodowcy przeprowadzają obowiązkowe szczepienia zwierząt gospodarskich i to w dużym stopniu chroni przed rozsiewem patogennych Leptospira do środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>