Co wspólnego może mieć ze sobą pasożyt i schizofrenia

Co wspólnego może mieć ze sobą pasożyt i schizofrenia? Otóż jedna piąta przypadków schizofrenii może być związana z chorobotwórczym pierwotniakiem Toxoplasma gondii!

Wiele czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych, uważa się winnych za wzrost ryzyka rozwoju schizofrenii. Niektóre z nich (np. historia choroby w rodzinie) są szeroko akceptowane. Z kolei inne, jak na przykład zarażenie T. gondii – pierwotniakiem występującym w glebie, niedogotowanym mięsie lub też kocich fekaliach – są wciąż rozpatrywane z szerokim sceptycyzmem.

W nowych badaniach użyto metod na podstawie modelu epidemiologicznego w celu określenia odsetku przypadków schizofrenii, które mogą być przypisane zarażeniu Toxoplasma gondii. Autor badań sugeruje, iż jedna piąta przypadków schizofrenii związana jest z obecnością parazyta. W Stanach Zjednoczonych ponad jedna piąta populacji jest zarażona T. gondii. Zdecydowana większość w ogóle nie jest tego świadoma, natomiast część populacji powinna być szczególnie ostrożna. Na przykład, jeżeli kobieta zostanie zainfekowana po raz pierwszy w trakcie ciąży, może dojść do wad rozwojowych a nawet śmierci płodu. Ludzie zarażeni wirusem HIV lub cierpiący na inne choroby osłabiające układ odpornościowy są podatni na powikłania wynikające z zarażenia T. gondii, takie jak toksoplazmoza mózgu, która może być śmiertelna.

Toxoplasma gondii - obraz spod mikroskopu świetlnego

Toxoplasma gondii – obraz spod mikroskopu świetlnego

Chociaż środowisko medyczne od dawna uważa, że u zdrowych ludzi nie występują negatywne skutki infekcji spowodowanej przez T. gondii, to ostatnie badania wykazały niepokojące dowody wpływu tego pierwotniaka na zdrowie człowieka. Tyczy się to właśnie schizofrenii z tego względu, iż T. gondii odnajdywany jest w mózgu oraz w mięśniach. Inne badania wykazały, że niektóre leki psychiatryczne potrafią zatrzymać proces reprodukcji tego pasożyta. Ponadto, badania laboratoryjne wykonane na myszach, szczurach oraz ludziach dowiodły, iż infekcja Toxoplasma gondii wywołuje zmiany w zachowaniu i osobowości. Zauważono również, że w niektórych krajach częstość występowania toksoplazmozy jest znacznie większa niż w USA, a w krajach tych odnotowuje się również większą liczbę zachorowań na schizofrenię.

Długość życia ludzi cierpiących na schizofrenię jest znacznie zredukowana. Takie osoby bardzo często są także niezdolne do pracy. Zdarza się też tak, że członkowie rodziny muszą rezygnować ze swych prac na rzecz opieki nad chorym krewnym. Z tych i innych powodów, schizofrenia powoduje duże straty ekonomiczne sięgające 50-60 miliardów dolarów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.

Źródło: ScienceDaily

One comment on “Co wspólnego może mieć ze sobą pasożyt i schizofrenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>