Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić wracając z treningu

Nigdy nie należy zwlekać z upraniem przepoconych koszulek po wysiłku. Okazuje się, że nie tylko bawełna jest o wiele zdrowsza dla skóry niż poliester, ale udowodniono wysokie zainteresowanie zasiedleniem tkaniny sztucznej przez mikrokoki.

Badacze zebrali koszulki od 26 (zdrowych) osób – oczywiście po użytkowaniu ich w czasie intensywnego treningu – a następnie inkubowali je przez 28 godzin. Jak wiemy, świeży pot nie ma zapachu, to bakterie są odpowiedzialne za powstanie efektu odurzającego środowisko. Wydzielane przez pory długołańcuchowe kwasy tłuszczowe są zbyt duże, co powoduje, że są one nielotne. Ziarniaki z gatunku Micrococcus luteus żyją na naszej skórze w temperaturze około 37°C. Bakterie te są zdolne do enzymatycznej przeróbki kwasów tłuszczowych w mniejsze, lotne związki, odpowiedzialne właśnie za specyficzny zapach ludzkiego potu. W obecności poliestru mikrokoki zaczynają namnażać się i gromadzić, co przyczynia się do zintensyfikowania brzydkiego aromatu. Występujące na skórze maczugowce – równie pospolite, współtworzące florę fizjologiczną, niechętnie zasiedlą ubranie. Obecność tych beztlenowców w zatkanych antyperspirantem kanalikach potowych obawia się także przykrym zapachem, zwłaszcza w przypadku jego nadużywania.

Rozwiązaniem może być:

  • oczywiście pranie i usuwanie nagromadzonych kultur mikrokoków z powierzchni ubrania,
  • noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny,
  • unikanie nadużywania antyperspirantów – to wzmaga ilość maczugowców (Corynebacteria).
http://static.ddmcdn.com/gif/blogs/dnews-files-2013-07-sweat-water-video-jpg.jpg


http://static.ddmcdn.com/gif/blogs/dnews-files-2013-07-sweat-water-video-jpg.jpg

One comment on “Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić wracając z treningu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>