Listerioza – z czym to się je…

Występują w wielu produktach spożywczych – pałeczki Listeria monocytogenes.

L. monocytogenes – bakterie bardzo rozpowszechnione w przyrodzie – są odpowiedzialne za ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Ich źródłem może być zarówno żywność, ale też ludzie, zwierzęta (ssaki, ptaki, ryby), woda, gleba, ścieki i resztki roślinne. Z dużym prawdopodobieństwem bytują w mleczarniach, przetwórniach drobiu, w kale gołębi oraz w… domu, w tym w wylocie wanny czy kuchennych ścierkach do naczyń. Drobnoustroje z rodzaju Listeria spp. mogą rozwijać się w szerokim zakresie temperatur: od 0 do 45 °C oraz pH 4,5-9,5. Występują na całym świecie, ale z różnym nasileniem. Mają duże znaczenie w patogenezie chorób układu pokarmowego ze względu na ich chętne namnażanie się w popularnych składnikach codziennego odżywiania: serach, mleku, wędlinach, mięsie, w tym drobiu, rybach, surówkach czy lodach. Jak widać, pewnie każdy hoduje w swojej lodówce potencjalnie chorobotwórcze pałeczki.

DCF 1.0dish clothMikroorganizmy  z gatunku L. monocytogenes powodują wystąpienie listeriozy. Choroba ta objawia się w postaci biegunek będących skutkiem zakażenia pokarmowego, ale może powodować infekcje ośrodkowego układu nerwowego bądź zakażenia matczyno-płodowe. Ze względu na powinowactwo do łożyska i płodu, Listeria stanowi więc istotne zagrożenie dla kobiet w ciąży. W sytuacji zakażenia, mimo mylącego, łagodnego przebiegu, może dojść do listeriozy u płodu, która spowoduje poród przedwczesny, posocznicę albo obumarcie. W postaci późnej listeriozy, ma ona miejsce na etapie noworodkowym i objawia się zakażeniem w czasie porodu, zwykle jako zapalenie opon mózgowych i mózgu. Efektem jest nierzadko opóźnienie umysłowe dziecka. Bakteria ta groźna jest więc również dla noworodków, a spoza tej grupy także dla osób w podeszłym wieku (powyżej 65 r.ż.) oraz chorych przewlekle (AIDS, nowotwory), czy też po przeszczepach.

http://www.neurologiczne.pl/pytania/pytania-neuroinfekcje.htm


http://www.neurologiczne.pl/pytania/pytania-neuroinfekcje.htm

Objawy listeriozy pojawiają się od kilku godzin do kilkunastu dni po zjedzeniu skażonego pokarmu. Dawką konieczną do wywołania infekcji jest od 100 do 10000 komórek w 1 gramie pożywienia. Co ciekawe, nie zauważa się objawów od strony jelit, a dominują symptomy grypopodobne oraz neurologiczne, tj. sztywność karku, zaburzenia równowagi, drgawki. Obserwuje się też zapalenia spojówek. Poprzez wtargnięcie przez nabłonek jelit, a następnie szerzenie się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, L. monocytogenes przemieszcza się do węzłów chłonnych, śledziony i wątroby, niewykluczone jest wystąpienie bakteriemii i w dalszej kolejności sepsy. Choroba może wystąpić nie tylko na skutek konsumpcji, ale również poprzez bezpośredni kontakt i dzieje się tak w przypadku weterynarzy, pracowników rzeźni, mleczarni i lekarzy ginekologów.

dairy-farm-1500946

Leczenie listeriozy opiera się na tradycyjnej antybiotykoterapii lekami z grupy beta-laktamów, przeważnie klasyczną ampicyliną lub penicyliną, w połączeniu z gentamycyną. Kuracja zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych trwa 3 tygodnie, ropnia mózgu – 6 tygodni, bakteriemii – 2 tygodnie, a zapalenia wsierdzia od 4 do 6 tygodni. Śmiertelność, pomimo wdrożonego leczenia wynosi aż 20 do 30%. Na szczęście choroba występuje (poza epidemiami) dość rzadko – u około 2-15 milionów osób w ciągu roku.

6 comments on “Listerioza – z czym to się je…
  1. . Na szczęście choroba występuje (poza epidemiami) dość rzadko – u około 2-15 milionów osób w ciągu roku ??? To ma być rzadko???

    • Dla porównania, „popularne” zakażenia wywoływane przez Salmonella (nie-durowe S. enteritidis) występują z częstością 90-95 milionów/ rok, powodując nawet 150 tys. przypadków śmiertelnych.

  2. A ja nie mam tym problemu co jeść.Poprostu jem to co lubie, aczkolwiek zmieniłam nawyki żywieniowe.Miałam jeszcze kilka kg do zrzucenia.Udało mi się :) poleciła mi koleżanka taki fajny program(idealnafigura.com/gberes),dzięki któremu od ponad 2 lat utrzymuję swoją wagę a jem to co lubie.Super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>