W powietrzu żyje ich bardzo dużo

… całe mnóstwo, może być ich od 1800, nawet do 300 tysięcy w 1m3! Dlaczego ich nie widzimy, skoro jest ich tak dużo i dlaczego się o nie nie potykamy? Każdy z nich, a nawet wszystkie razem są niedostrzegalne gołym okiem, ich rozmiary wynoszą bowiem tylko kilka mikrometrów. 1 mikrometr to tysięczna część milimetra, więc możemy je dokładnie poznać sięgając po mikroskop. Powietrze nie służy dobrze życiu mikroorganizmów, bo o nich mowa, jest to jedynie ich środowisko tymczasowego przebywania, niemniej jednak są one obecne w nim zawsze – oczywiście ciągle znikają i pojawiają się nowe osobniki. Jak wiemy, przez powietrze przenosi się wiele chorób zakaźnych; droga kropelkowa to sposób na przemieszczanie się groźnych patogenów i zakażanie jak największej liczby ich gospodarzy. Ale poza tymi złymi bakteriami, istnieje normalnie wiele gatunków, które żyją z nami na codzień i nie wyrządzają żadnej szkody.

air-fresher-1528673Większość, bo aż 70% komórek drobnoustrojów naturalnie bytujących w powietrzu, stanowią grzyby pleśniowe (ściślej, ich zarodniki), takie jak: Aspergillus, Penicillium, Rhizopus, Cladosporium. Reszta to bakterie, mimo, że są to m in. gronkowce, to raczej nieszkodliwe. Staphylococcus albus (gronkowiec biały występujące powszechnie na błonach śluzowych jamy nosowo-gardłowej), Micrococcus luteus czy Sarcina lutea (obydwa to pakietowce – komórki bakterii układają się w przestrzenne „sześciany”) – posiadają specjalne barwniki chroniące ich przed nadmiernym działaniem światła.

http://www.aegisasia.com/photo-gallery/air-sampling-petri-dish-fungus/


http://www.aegisasia.com/photo-gallery/air-sampling-petri-dish-fungus/

Od czego zależy skład, zanieczyszczenie mikrobiologiczne powietrza? Jak łatwo się domyślić – od miejsca, stanu higienicznego, ilości ludzi (i zwierząt też) przebywających w danym miejscu, aktywności przepływu powietrza, wilgotności (więcej), dostępu światła (im więcej światła tym z kolei mniej bakterii). Świeże powietrze w borze sosnowym jest praktycznie całkowicie wolne od bakterii. Natomiast klimatyzowane w zamkniętych pomieszczeniach nie zawsze jest zdrowe, może się tam czaić źródło rozsiewanego przez powietrze bioterroryzmu….
air-vent-1448818

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>