Aspat, alat – co wskazują i czy tylko w chorobach wątroby?

Oznaczenie poziomu AST i ALT jest użyteczne nie tylko w badaniu chorób wątroby, ale także w diagnostyce zawału.

Aminotransferaza asparaginianowa (AST) i aminotransferaza alaninowa (ALT) odpowiadają za przenoszenie grupy aminowej pomiędzy aminokwasami. Tkankami, w których znajduje się najwięcej aminotransferaz to serce, tkanka mięśniowa, mózgowa, wątroba oraz wiele innych tkanek i całych narządów. Największe znaczenie AST i ALT mają w przypadku wątroby i serca, ponieważ są one wskaźnikami uszkodzenia organu – w takiej sytuacji zwiększa się ich aktywność w surowicy (oraz w mniejszym stopniu w innych płynach ustrojowych). Ilość jednostek tych enzymów w surowicy w stanie fizjologicznym to 5-30 (ALT) i 8-40 (AST).

kartabadaniaxPrzy działaniu negatywnych czynników na wątrobę następuje wzrost aminotransferaz, nawet dziesięciokrotny w porównaniu do górnej granicy normy. Ostre zapalenie wątroby powoduje wzrost liczy jednostek nawet 50-100 razy.
Ważne jest określenie tzw. wskaźnika de Ritisa, czyli stosunku AST do ALT, który u zdrowego człowieka wynosi ok. 2 (także wartości enzymów muszą być w normie. Znaczne uszkodzenie wątroby ma miejsce, gdy rośnie ilość jednostek ALT i korelacja wynosi poniżej 1. Poważniejsze zniszczenie narządu wystąpiło na pewno w sytuacji, gdy proporcja ta wynosi 1-2. Wynika to z położenia enzymów w komórce i zasięgu czynnika uszkadzającego.

Zaburzenia biochemiczne dotykające wątrobę to m.in:
- stłuszczanie charakterystyczne dla cukrzyków,
- martwica będąca skutkiem zatrucia trucizną, alkoholem,
- zwłóknienie, które objawia się wzmożoną syntezą i magazynowaniem kolagenu przez komórki gwiaździste, które zamieniły się w miofibroblasty (to także spowodowane jest toksynami, alkoholem); powstaje wiele włókien przeplatających się w obrębie płatów,
- oraz odczyny zapalne – np. wirusy typu WZW.

http://www.livenorm.pl/artykuly/watroba-co-musisz-wiedziec


http://www.livenorm.pl/artykuly/watroba-co-musisz-wiedziec

 

W przypadku schorzeń serca zastosowanie ma tylko zbadanie wartości AST, nie ALT. Enzym ten jest markerem zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza gdy okaże się że EKG jest niejednoznaczne (20% przypadków, w pozostałych 80% EKG wykrywa incydent). Poza kinazą kreatynową i dehydrogenazą mleczanową, również tutaj znaczenie ma aminotransferaza. Diagnoza AST opiera się nie tyle na wykryciu zawału, co potwierdzeniu ataku serca, ponieważ aktywność AST zaczyna rosnąć po czasie około 8-12 godzin, osiągając swój szczyt po 24 godzinach. U 95% pacjentów zbadanie poziomu AST jest przydatne, ze względu na jego 2-10-krotny wzrost.

fot4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>